Nazwa

Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych 10-12.08.2012

W dniach 10-12.08.2012 w Giżycku na terenie nowego portu ,,Eko Marina” odbyły się Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych. Klub Żeglarski Spinaker Wyszków, wystawił do regat dwie załogi – po jednej w klasie Sympatia oraz w klasie Tango 730. W ramach regat rozegrano 8 wyścigów w ciągu trzech dni. Z powodu bardzo silnego wiatru komisja sędziowska zrezygnowała z jednego biegu w pierwszym dniu regat.
Po pierwszym dniu Mistrzostw, załoga w klasie ,,Sympatia” w składzie: sternik Piotr Groszyk, Marek Borys, Piotr Łukomski zajmowała drugie miejsce, natomiast w klasie Tango, załoga: sternik Wojciech Chodkowski, Krzysztof Jastrzębski, Paweł Niedźwiedź , Krzysztof Jarząbek, płynąca na ,,Misji ” zajmowała egzekwo drugie miejsce z ,,Ognistym Podmuchem”. Tego dnia WOPR miał pełne ręce roboty, jeden jacht biorący udział w regatach zaliczył tak zwanego ,,grzyba", czyli wywrócił się do góry dnem.
Drugi dzień regat był najtrudniejszy ze względu na liczbę rozegranych wyścigów, 4 biegi, oraz zmienne warunki, w jakich przyszło startować. W trzecim wyścigu, mając silny porywisty wiatr od rufy, płynąc na spinakerze ,,Misja” zerwała płetwę sterową, utraciła możliwość manewrową i w konsekwencji „ucałowała” rozkołysane wody jeziora Niegocin
topem swojego masztu. Krótka lekcja w szkole przetrwania zakończyła się sukcesem załogi. ,,Misja” ukończyła wyścig. Tego dnia Piotr Groszyk startującemu na jachcie „Heweta 5” obronił drugą pozycję w regatach, zaś „Misja” spadła na piąte miejsce. Trzeciego dnia rozegrane zostały dwa wyścigi, poniesionych strat nie udało się odrobić w klasie Tango. Po zajęciu w ostatnim wyścigu regat trzeciego miejsca, zabrakło 4 punktów by stanąć na podium. Piotr Groszyk wraz z załogą, po rozegraniu 8 wyścigów zajął drugie miejsce i w ten sposób wywalczył Wicemistrzostwo Polski Jachtów Kabinowych na rok 2012 w klasie Sympatia.

100firm